نام زیرپورتال :سیستان و بلوچستان
اخبار

1396/5/25 چهارشنبه

تهیه پکیج سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در دستور کار اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی سیستان و بلوچستان گفت: بمنظور جذب سرمایه گذاران و شناخت فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان تهیه پکیج اطلاعات سرمایه گذاری استان در دستور کار اداره کل امور اقتصادی و دارایی سیستان و بلوچستان قرار دارد.

به‌گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی سیستان و بلوچستان نشست هم اندیشی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی سیستان و بلوچستان با مدیر کل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران دستگاه های اقتصادی و زیرساختی استان پیرامون پروژه های اقتصادی استان ، صبح دیروز برگزار شد .
امیر مرتضوی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی سیستان و بلوچستان در این نشست با اشاره به ظرفیت های و پتانسیل های اقتصادی موجود در سیستان و بلوچستان ، خاطر نشان کرد: بی تردید در این چندسال اقدامات ارزشمندی در بخش سرمایه گذاری استان صورت گرفته است.
وی تهیه یک بانک اطلاعاتی از پروژه های اقتصادی صورت گرفته در سیستان و بلوچستان را الزامی دانسته و عنوان کرد: نتیجه این اقدام ، اطلاعات مرتبط به پروژه ها را به تفکیک بخش‌های اقتصادی در اختیار سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی قرار خواهد داد.
مرتضوی خاطر نشان کرد: طی برنامه ریزی های صورت گرفته اطلاعات مذکور در سه بخش جمع‌آوری و تقسیم‌بندی خواهند شد، که این سه بخش شامل، پروژه هایی که در گذشته انجام شده و هم اکنون فعال می‌باشند، پروژه هایی که بر حسب نیاز و تشخیص مدیران و دستگاه ها در حوزه ایجادی و یا توسعه‌ای تعریف شده اند و دسته سوم پروژه های مبتنی بر ظرفیت استان که قابلیت تعریف در قالب فرصت را دارا می‌باشد.
این مسئول عنوان کرد: وجود اطلاعات GIS و لایه‌های UTM پروژه ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی از پراکنش و توزیع پروژه‌ها در استان را مشخص نماید، که این امر خود می‌تواند یکی از عوامل موثر در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های آتی برای سرمایه‌گذاری استان باشد.
مرتضوی در ادامه گفت: با توجه به اینکه در استان‌ها GDPR با روش ارزش افزوده محاسبه می‌شود، لذا رقم سرمایه گذاری(I) ، بر اساس تقسیمات حساب‌های ملی، در هیچ استانی قابل احصاء نمی‌باشد. از اینرو این امر می‌تواند بخشی از این اطلاعات را در اختیار قرار دهد.
وی  با اشاره به فرم های مربوط که حاوی خلاصه وضعیت پروژه‌ها می‌باشد از تمامی دستگاه های اقتصادی استان خواست تا ظرف مدت دو هفته آتی، نسبت به تکمیل و ارسال آن به اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اقدام نماید .
 
مدیر کل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان در این نشست اظهار داشت: پکیج های سرمایه گذاری استان یکی از مواردی است که به دلیل حجم بالای کار در حوزه سرمایه گذاری کمتر به آن پرداخته شده است.
ماندانا زنگنه با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های ویژه سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان ،خاطر نشان کرد: پروژه های سرمایه گذاری صورت گرفته در سیستان و بلوچستان طی چند سال اخیر در طول تاریخ این استان بی سابقه بوده که اجرای 139 طرح با اعتباری بالغ بر هزار و سیصد میلیارد تومان از جمله این  اقدامات است.
وی با اشاره به کسب رتبه سوم استان در زمینه پروژه‌های مصوب در سازمان سرمایه گذاری در سال 1395، عنوان کرد: بحث زون های انرژی و انرژی های تجدید پذیر از جمله مواردی است که حضور سرمایه گذاران در استان را پررنگ تر می‌کند .
وی افزد:جمع آوری پکیج اطلاعات سرمایه گذاری استان نیازمند عزم جدی و توجهی ویژه و همچنین کارشناسان خبره است.
مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان هم اذعان داشت: پروژه های اقتصادی که در استان انجام می‌شوند باید  باتوجه به نیازهای استان صورت گیرند و موازی کاری  سبب رکود و یا ورشکستگی پروژه‌ها در استان نشود.
مالکی راه‌ها را یکی از مصادیق زیرساختی برای جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری در استان عنوان کرد و افزود: اقدامات زیربنایی مهمی در بحث راه و شهرسازی در استان صورت گرفته که سبب سهولت سرمایه گذاری در استان شده است.
مالکی ضمن اعلام آمادگی خود برای تهیه پکیج اطلاعات سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان،خاطر نشان کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان آمادگی دارد به عنوان دبیرخانه در تهیه این پکیج ایفای نقش کند.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تصریح کرد: لازم است تسهیلات پیشنهادی به سرمایه گذاران کم بهره باشد تا سبب جذب سرمایه گذاران در استان شود.
مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان هم ضمن اعلام آمادگی خود برای احصاء و شناسایی فرصت های اقتصادی استان ، عنوان داشت: شرکت گاز استان کمیسیون سرمایه گذاری تشکیل داده و در بحث های سرمایه گذاری به صورت جدی راهبری می کند .
طهرانی مقدم خاطر نشان کرد: شرکت گاز استان از جمله سازمان هایی است که بودجه آن از طریق دولت پرداخت میشود و فعالیت های آن از جمله گاز رسانی جزو پروژه‌های انتفاعی نیست.
 

 
امتیاز دهی
 
 

^